Хто такий Архистратиг Михаїл?

20 листопада 2015 - Вася Гуцал

Архангел Михаїл – ангел, який згадується по імені у низці біблійних книг. У християнстві Михаїл – головний архангел, який є одним з найбільш шанованих біблійних осіб. Архангел Михаїл – архістратиг (грецькою – верховний воєначальник), полководець воєвода вірних Богові ангелів, переможний ворог Сатани, переможець зла.

 

 Він вважається покровителем воїнів, що борються за праведне діло. Саме ім’я Михаїл означає давньоєврейською “хто як Бог” І одне це вже свідчить, наскільки високо він шанується Святою Церквою.

Він скинув диявола і всіх нечистих духів з Неба. Не позбавляє архангел Михаїл свого заступництва і люд земний. Для прикладу, він врятував Новгород від татарського хана Батия в 1239 р. Не випадково на багатьох військових прапорах Русі зображували Михаїла як архістратига Божого воїнства.

Ось вже понад тисячу років Архангел Михаїл є покровителем землі  і, відповідно України, як духовної правонаступниці давньої Русі. Зображення архистратига Михаїла є символом-прикрасою і покровителем нашої столиці – Києва. Святкування Собору Архистратига Михаїла та інших небесних сил безтілесних здійснюється 21 / 8 листопада.

Над всіма дев’ятьма ангельськими чинами поставлений Господом святий Архістратиг Михаїл – вірний слуга Божий, бо він скинув з Неба згорділих Денницю з іншими його духами. А до решти ангельських Сил він вигукнув: «Будьмо уважні! Станьмо побожно перед Творцем нашим і не помислімо неугодне Богові!».

За Церковним переданням, відображеним у службі Архістратигу Михаїлу, він брав участь у багатьох старозавітних подіях. Під час виходу ізраїльтян з Єгипту він був перед ним у вигляді стовпа хмари вдень, і у стовпі вогняному вночі. Через нього явилася Сила Господня, що знищила єгиптян і фараона, які переслідували ізраїльтян.

Архістратиг Михаїл захищав Ізраїль у всіх лихах. Він з’явився Ісусові Навину і відкрив волю Господа на взяття Єрихону (Нав 5. 13-16). Сила великого Архистратига Божого з’явилася у знищенні 185 тисяч воїнів асирійського царя Санхерива (4 Цар 19. 35), у поразці безбожного вождя Антіохового Іліодора і в убереженні від вогню трьох святих отроків – Ананія, Азарія і Мисаїла, вкинутих в піч на спалення за відмову поклонитися боввану (Дан 3. 92-95).

З волі Божої, Архістратиг переніс пророка Авакума з Юдеї до Вавилону, щоб дати їжу, як Даниїлу, ув’язненому в ямі з левами (кондак акафісту, 8), заборонив дияволу явити юдеям тіло святого пророка Мойсея для обожнення (Юд 1. 9), явив свою силу , коли чудесно врятував дитину, кинуту грабіжниками в море з каменем на шиї поблизу берегів Афону (Афонський Патерик).

З давніх часів прославлений своїми чудесами Архангел Михаїл на Русі. У Волоколамському Патерику наводиться розповідь преподобного Пафнутія Боровського зі слів татарських баскаків про чудесне спасіння Новгорода Великого: «А яко же Великий Новград никогда же не бысть взят от агарян … внегда по Божию попущению грех ради наших безбожный агарянский царь Батый Росискую землю поплени и пожже и поиде к Новому граду и покры его Бог и Пречистая Богородица явлением Михаила Архистратига, иже возбрани ему итти на него. Он же поиде на Литовския грады и прииде к Киеву и виде у каменныя церкви над дверьми написан великий Михаил Архангел и глагола князем своим указуя перстом: «сей ми возбрани пойти на Великий Новгород».

Предстательства за міста руські Пресвятої Цариці Небесної завжди супроводжувалися Її явленнями з Воїнством Небесним, під проводом Архистратига. Вдячна Русь оспівала Пречисту Богородицю і Архангела Михаїла в церковних співах. Архістратигу присвячено безліч монастирів та храмів.

У стародавньому Києві відразу після прийняття християнства було збудовано Архангельський собор і облаштовано монастир.

Численними є і чудові ікони Чиноначальника вишніх Сил та його Собору.

Коментарі (0)